Diodes Incorporated AP7362A-33SP-13
AP7362A-33SP-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7362A-33SP-13
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A
Datasheet Download
AP7362A-33SP-13.pdf
Availability of AP7362A-33SP-13
QUANTITY
AP7362A-33SP-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7362A-33SP-13
Internal Part NumberEIS-AP7362A-33SP-13
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SO Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7362A-33SP-13
Related LinksAP7362A, AP7362A-33SP-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7362A-33SP-13 Details Description
Related parts for AP7362A-33SP-13
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 25A DIN RAIL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf