ITT Cannon, LLC APD-1CS51-S
APD-1CS51-S picture photo
Mfg. Part Number
APD-1CS51-S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 51POS J/N SKT GRN
Datasheet Download
APD-1CS51-S.pdf
Availability of APD-1CS51-S
QUANTITY
APD-1CS51-S Order Process
Ship out your order
Specifications of APD-1CS51-S
Internal Part NumberEIS-APD-1CS51-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAPD Connector Series
Featured ProductAPD Series Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAPD 51-Way
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions51
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation1
Shell Material, FinishPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress ProtectionIP67/69K - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APD-1CS51-S
Related LinksAPD-1, APD-1CS51-S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
APD-1CS51-S Details Description
Related parts for APD-1CS51-S
CAP FILM 0.012UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD datasheet.pdf