Kingbright APGA1602QBC/KA-5MAV
APGA1602QBC/KA-5MAV picture photo
Mfg. Part Number
APGA1602QBC/KA-5MAV
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
APGA1602QBC/KA-5MAV.pdf
Availability of APGA1602QBC/KA-5MAV
QUANTITY
APGA1602QBC/KA-5MAV Order Process
Ship out your order
Specifications of APGA1602QBC/KA-5MAV
Internal Part NumberEIS-APGA1602QBC/KA-5MAV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Current - Test5mA
Viewing Angle130°, 150°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant463nm
Wavelength - Peak460nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max)0.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APGA1602QBC/KA-5MAV
Related LinksAPGA1602Q, APGA1602QBC/KA-5MAV Datasheet, Kingbright Distributor
APGA1602QBC/KA-5MAV Details Description
Related parts for APGA1602QBC/KA-5MAV
IDC CABLE - MSR26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3.5 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
GK SNCU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf