Sensata Technologies/Airpax APL11-1-62-603-A
APL11-1-62-603-A picture photo
Mfg. Part Number
APL11-1-62-603-A
Brief Description
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A
Datasheet Download
APL11-1-62-603-A.pdf
Availability of APL11-1-62-603-A
QUANTITY
APL11-1-62-603-A Order Process
Ship out your order
Specifications of APL11-1-62-603-A
Internal Part NumberEIS-APL11-1-62-603-A
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating60A
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC65V
Number of Poles2
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APL11-1-62-603-A
Related LinksAPL11-1-, APL11-1-62-603-A Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
APL11-1-62-603-A Details Description
Related parts for APL11-1-62-603-A
REGULATOR 12V-1.5V 7A SIP VERT H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf