Sensata Technologies/Airpax APL111-1REC4-62-603-AM
APL111-1REC4-62-603-AM picture photo
Mfg. Part Number
APL111-1REC4-62-603-AM
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A
Datasheet Download
APL111-1REC4-62-603-AM.pdf
Availability of APL111-1REC4-62-603-AM
QUANTITY
APL111-1REC4-62-603-AM Order Process
Ship out your order
Specifications of APL111-1REC4-62-603-AM
Internal Part NumberEIS-APL111-1REC4-62-603-AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesAPL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating60A
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC65V
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APL111-1REC4-62-603-AM
Related LinksAPL111-1REC, APL111-1REC4-62-603-AM Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
APL111-1REC4-62-603-AM Details Description
Related parts for APL111-1REC4-62-603-AM
TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS OR datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 15A TO-3PF datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SOC 32K SMART CARD READ 68QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 3/8" datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf