United Chemi-Con APS-6R3ELL681MJC5S
APS-6R3ELL681MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
APS-6R3ELL681MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
APS-6R3ELL681MJC5S.pdf
Availability of APS-6R3ELL681MJC5S
QUANTITY
APS-6R3ELL681MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APS-6R3ELL681MJC5S
Internal Part NumberEIS-APS-6R3ELL681MJC5S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PS
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APS-6R3ELL681MJC5S
Related LinksAPS-6R3EL, APS-6R3ELL681MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APS-6R3ELL681MJC5S Details Description
Related parts for APS-6R3ELL681MJC5S
RES SMD 18M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG KIT 3PAIR 110CONNECT datasheet.pdf
INDICATOR PB RND RED 24V ILLUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/90F SN OR BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DRIVE SINGLE OR 3 PHASE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf