| Internal Part Number | EIS-APS18SH1016G-2TMW | |
| Featured Product | SFD18SH-M SATA Flash Drive | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Memory Cards, Modules | |
| Family | Solid State Drives (SSDs) | |
| Series | SFD18SH-M | |
| Memory Size | 16GB | |
| Memory Type | FLASH - NAND (MLC) | |
| Form Factor | 1.8" | |
| Speed - Read | 315MB/s | |
| Speed - Write | 150MB/s | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Type | SATA III | |
| Current - Max | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Size / Dimension | 54.00mm x 39.80mm x 4.00mm | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | APS18SH1016G-2TMW | |
| Related Links | APS18SH1, APS18SH1016G-2TMW Datasheet, Apacer Memory America Distributor | |
 | 1-87499-5 | CONN HOUSING 9POS .100 SINGLE | datasheet.pdf | |