United Chemi-Con APSA100ETD470MFA5S
APSA100ETD470MFA5S picture photo
Mfg. Part Number
APSA100ETD470MFA5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
APSA100ETD470MFA5S.pdf
Availability of APSA100ETD470MFA5S
QUANTITY
APSA100ETD470MFA5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSA100ETD470MFA5S
Internal Part NumberEIS-APSA100ETD470MFA5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSA100ETD470MFA5S
Related LinksAPSA100ET, APSA100ETD470MFA5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSA100ETD470MFA5S Details Description
Related parts for APSA100ETD470MFA5S
IDC CABLE - MSC30K/MC34M/MSC30K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
MOD CBL 5FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf
RES SMD 167 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf