Nichicon UPJ2E3R3MPD1TD
UPJ2E3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2E3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2E3R3MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2E3R3MPD1TD
QUANTITY
UPJ2E3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2E3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2E3R3MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2E3R3MPD1TD
Related LinksUPJ2E3R, UPJ2E3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2E3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ2E3R3MPD1TD
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf