Murata Electronics North America GRM1556P1H1R9CZ01D
GRM1556P1H1R9CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H1R9CZ01D
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H1R9CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H1R9CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H1R9CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H1R9CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H1R9CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H1R9CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H1R9CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H1R9CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H1R9CZ01D
SOLDER WATER SOL ANTIST .020X25' datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 3.43"L X 2.28"W datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf