United Chemi-Con APSC4R0ELL561MH08S
APSC4R0ELL561MH08S picture photo
Mfg. Part Number
APSC4R0ELL561MH08S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
APSC4R0ELL561MH08S.pdf
Availability of APSC4R0ELL561MH08S
QUANTITY
APSC4R0ELL561MH08S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSC4R0ELL561MH08S
Internal Part NumberEIS-APSC4R0ELL561MH08S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSC4R0ELL561MH08S
Related LinksAPSC4R0EL, APSC4R0ELL561MH08S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSC4R0ELL561MH08S Details Description
Related parts for APSC4R0ELL561MH08S
PHOTO DIODE BLUE ENHANCE TO-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMB PLUG STR 50OHM RG316 DS datasheet.pdf