United Chemi-Con APSE6R3ETD471MF08S
APSE6R3ETD471MF08S picture photo
Mfg. Part Number
APSE6R3ETD471MF08S
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
APSE6R3ETD471MF08S.pdf
Availability of APSE6R3ETD471MF08S
QUANTITY
APSE6R3ETD471MF08S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSE6R3ETD471MF08S
Internal Part NumberEIS-APSE6R3ETD471MF08S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSE6R3ETD471MF08S
Related LinksAPSE6R3ET, APSE6R3ETD471MF08S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSE6R3ETD471MF08S Details Description
Related parts for APSE6R3ETD471MF08S
ANTENNA 2.4GHZ R-SMA BLACK 3" datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244-DIMM datasheet.pdf
LGH-3 LEAD ELECT MLD END datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf