United Chemi-Con APSF160ETD331MH08S
APSF160ETD331MH08S picture photo
Mfg. Part Number
APSF160ETD331MH08S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
APSF160ETD331MH08S.pdf
Availability of APSF160ETD331MH08S
QUANTITY
APSF160ETD331MH08S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSF160ETD331MH08S
Internal Part NumberEIS-APSF160ETD331MH08S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPSF Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSF160ETD331MH08S
Related LinksAPSF160ET, APSF160ETD331MH08S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSF160ETD331MH08S Details Description
Related parts for APSF160ETD331MH08S
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 21.38"W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf