Microsemi Power Products APT15DQ100BCTG
APT15DQ100BCTG picture photo
Mfg. Part Number
APT15DQ100BCTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 1000V 15A TO247
Datasheet Download
APT15DQ100BCTG.pdf
Availability of APT15DQ100BCTG
QUANTITY
APT15DQ100BCTG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT15DQ100BCTG
Internal Part NumberEIS-APT15DQ100BCTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)235ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT15DQ100BCTG
Related LinksAPT15DQ, APT15DQ100BCTG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT15DQ100BCTG Details Description
Related parts for APT15DQ100BCTG
CONN RING TERM 1/4 14-16AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 20SSOP datasheet.pdf
OPTO SENSOR LSH NPN CONN datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE ETHERNET 4POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 35MM datasheet.pdf