Vishay/Dale RNC50H1000FSB14
RNC50H1000FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000FSB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000FSB14.pdf
Availability of RNC50H1000FSB14
QUANTITY
RNC50H1000FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1000FSB14
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
TIE WIRE 37" BLACK 175LB HD datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 771POS GOLD datasheet.pdf
GYROSCOPE MEMS DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8051 2KB QSOP24 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf