Microsemi Power Products APT200GN60JG
APT200GN60JG picture photo
Mfg. Part Number
APT200GN60JG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 283A 682W SOT227
Datasheet Download
APT200GN60JG.pdf
Availability of APT200GN60JG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT200GN60JG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT200GN60JG
Internal Part NumberEIS-APT200GN60JG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)283A
Power - Max682W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.85V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)25µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce14.1nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT200GN60JG
Related LinksAPT200, APT200GN60JG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT200GN60JG Details Description
Related parts for APT200GN60JG
CONN HEADER 50POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 150MW EMD2 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf