Microsemi Power Products APT25GN120BG
APT25GN120BG picture photo
Mfg. Part Number
APT25GN120BG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 67A 272W TO247
Datasheet Download
APT25GN120BG.pdf
Availability of APT25GN120BG
QUANTITY
APT25GN120BG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT25GN120BG
Internal Part NumberEIS-APT25GN120BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)67A
Current - Collector Pulsed (Icm)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 25A
Power - Max272W
Switching Energy2.15µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge155nC
Td (on/off) @ 25°C22ns/280ns
Test Condition800V, 25A, 1 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT25GN120BG
Related LinksAPT25G, APT25GN120BG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT25GN120BG Details Description
Related parts for APT25GN120BG
TVS DIODE 54VWM 87.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 10CLCC datasheet.pdf