Microsemi Power Products APT2X101D20J
APT2X101D20J picture photo
Mfg. Part Number
APT2X101D20J
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 200V 100A ISOTOP
Datasheet Download
APT2X101D20J.pdf
Availability of APT2X101D20J
QUANTITY
APT2X101D20J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT2X101D20J
Internal Part NumberEIS-APT2X101D20J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT2X101D20J
Related LinksAPT2X1, APT2X101D20J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT2X101D20J Details Description
Related parts for APT2X101D20J
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
BEAD FERRITE 300 OHM 1.0A 0805 datasheet.pdf
CAM POSITIONER 32 OUT DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf