Microsemi Power Products APT2X60DC60J
APT2X60DC60J picture photo
Mfg. Part Number
APT2X60DC60J
Brief Description
DIODE MODULE 600V 60A SOT227
Datasheet Download
APT2X60DC60J.pdf
Availability of APT2X60DC60J
QUANTITY
APT2X60DC60J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT2X60DC60J
Internal Part NumberEIS-APT2X60DC60J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 60A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1.2mA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT2X60DC60J
Related LinksAPT2X6, APT2X60DC60J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT2X60DC60J Details Description
Related parts for APT2X60DC60J
RES 63.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 82K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf