Microsemi Power Products APT30DQ100KG
APT30DQ100KG picture photo
Mfg. Part Number
APT30DQ100KG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 30A TO220
Datasheet Download
APT30DQ100KG.pdf
Availability of APT30DQ100KG
QUANTITY
APT30DQ100KG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30DQ100KG
Internal Part NumberEIS-APT30DQ100KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)295ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220 [K]
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30DQ100KG
Related LinksAPT30D, APT30DQ100KG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30DQ100KG Details Description
Related parts for APT30DQ100KG
CONN CARDEDGE 25DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 12W MONO PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 4MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
MICRO 9 F 48" RBW JACKS A174 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf