Hirose Electric Co Ltd FX8C-100P-SV(91)
FX8C-100P-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100P-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100P-SV(91).pdf
Availability of FX8C-100P-SV(91)
QUANTITY
FX8C-100P-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100P-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100P-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100P-SV(91)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100P-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100P-SV(91) Details Description
Related parts for FX8C-100P-SV(91)
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PH/ORP METER datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf