Crouzet Switches IMB1805T
IMB1805T picture photo
Mfg. Part Number
IMB1805T
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
M18 ANALOG PROXIMITY 2.0 METER
Datasheet Download
IMB1805T.pdf
Availability of IMB1805T
QUANTITY
IMB1805T Order Process
Ship out your order
Specifications of IMB1805T
Internal Part NumberEIS-IMB1805T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.197" (5mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply12 VDC ~ 24 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Ingress Protection-
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMB1805T
Related LinksIMB1, IMB1805T Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMB1805T Details Description
Related parts for IMB1805T
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADSL LINE DRVR LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 25LB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 16A TO220FP datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf