Microsemi Power Products APT30DQ100KG
APT30DQ100KG picture photo
Mfg. Part Number
APT30DQ100KG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 30A TO220
Datasheet Download
APT30DQ100KG.pdf
Availability of APT30DQ100KG
QUANTITY
APT30DQ100KG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30DQ100KG
Internal Part NumberEIS-APT30DQ100KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)295ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220 [K]
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30DQ100KG
Related LinksAPT30D, APT30DQ100KG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30DQ100KG Details Description
Related parts for APT30DQ100KG
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC FILTER SW CAP BANDPASS 24-DIP datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN GROUND PLATE 110 SB RECEPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC VOLTAGE REF DDR 3.6V TSOT23 datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WIN-KTWINDOW REPLACEMENT KIT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf