Microsemi Power Products APT30N60SC6
APT30N60SC6 picture photo
Mfg. Part Number
APT30N60SC6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A D3PAK
Datasheet Download
APT30N60SC6.pdf
Availability of APT30N60SC6
QUANTITY
APT30N60SC6 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30N60SC6
Internal Part NumberEIS-APT30N60SC6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 960µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs88nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2267pF @ 25V
Power - Max219W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD3Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30N60SC6
Related LinksAPT30, APT30N60SC6 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30N60SC6 Details Description
Related parts for APT30N60SC6
IC MCU FLASH 4K TX 868MHZ 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 100POS VERT .050 GOLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFFUSED datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 120MA 23.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 300K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 5% 100VDC datasheet.pdf
33000UF 6,3V 30X30 datasheet.pdf