Microsemi Power Products APT33N90JCCU2
APT33N90JCCU2 picture photo
Mfg. Part Number
APT33N90JCCU2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 33A SOT227
Datasheet Download
APT33N90JCCU2.pdf
Availability of APT33N90JCCU2
QUANTITY
APT33N90JCCU2 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT33N90JCCU2
Internal Part NumberEIS-APT33N90JCCU2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A
Rds On (Max) @ Id, Vgs120 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6800pF @ 100V
Power - Max290W