Microsemi Power Products APT34N80B2C3G
APT34N80B2C3G picture photo
Mfg. Part Number
APT34N80B2C3G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 34A T-MAX
Datasheet Download
APT34N80B2C3G.pdf
Availability of APT34N80B2C3G
QUANTITY
APT34N80B2C3G Order Process
Ship out your order
Specifications of APT34N80B2C3G
Internal Part NumberEIS-APT34N80B2C3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C34A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs145 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 2mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs355nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4510pF @ 25V
Power - Max417W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3 Variant
Supplier Device PackageT-MAX™ [B2]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT34N80B2C3G
Related LinksAPT34N, APT34N80B2C3G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT34N80B2C3G Details Description
Related parts for APT34N80B2C3G
CONN RING 14-18AWG #1/4 TIN STR datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
PROBE AIR TEMP SUREGRIP TYPE-K datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf