Microsemi Power Products APT35DL120HJ
APT35DL120HJ picture photo
Mfg. Part Number
APT35DL120HJ
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV SOT227
Datasheet Download
APT35DL120HJ.pdf
Availability of APT35DL120HJ
QUANTITY
APT35DL120HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of APT35DL120HJ
Internal Part NumberEIS-APT35DL120HJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)35A
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT35DL120HJ
Related LinksAPT35D, APT35DL120HJ Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT35DL120HJ Details Description
Related parts for APT35DL120HJ
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69082 350MCM datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM FEMALE 14-20AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES 816K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID 24DBI 2.5-2.7G 30"NMALE datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf