Microsemi Power Products APT50GF60JU2
APT50GF60JU2 picture photo
Mfg. Part Number
APT50GF60JU2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 75A 277W SOT227
Datasheet Download
APT50GF60JU2.pdf
Availability of APT50GF60JU2
QUANTITY
APT50GF60JU2 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT50GF60JU2
Internal Part NumberEIS-APT50GF60JU2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max277W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)40µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.25nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT50GF60JU2
Related LinksAPT50G, APT50GF60JU2 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT50GF60JU2 Details Description
Related parts for APT50GF60JU2
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG316 12" datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
ANVILSPECIAL COMBINATION datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf