Vishay/Dale RNC60J14R0BSB14
RNC60J14R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J14R0BSB14
Brief Description
RES 14 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J14R0BSB14.pdf
Availability of RNC60J14R0BSB14
QUANTITY
RNC60J14R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J14R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J14R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J14R0BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J14R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J14R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J14R0BSB14
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK datasheet.pdf