Microsemi Power Products APT58F50J
APT58F50J picture photo
Mfg. Part Number
APT58F50J
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227
Datasheet Download
APT58F50J.pdf
Availability of APT58F50J
QUANTITY
APT58F50J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT58F50J
Internal Part NumberEIS-APT58F50J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 42A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs340nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13500pF @ 25V
Power - Max540W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT58F50J
Related LinksAPT5, APT58F50J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT58F50J Details Description
Related parts for APT58F50J
IC CTRLR SGL/STEP DOWN PWM 28QFN datasheet.pdf
Crystal 9.8438MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
PWR COUPLER datasheet.pdf
BLADE, SHEAR datasheet.pdf
120UF 400V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf