Microsemi Power Products APT6013LLLG
APT6013LLLG picture photo
Mfg. Part Number
APT6013LLLG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 43A TO-264
Datasheet Download
APT6013LLLG.pdf
Availability of APT6013LLLG
QUANTITY
APT6013LLLG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT6013LLLG
Internal Part NumberEIS-APT6013LLLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 7®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5630pF @ 25V
Power - Max565W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 [L]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT6013LLLG
Related LinksAPT60, APT6013LLLG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT6013LLLG Details Description
Related parts for APT6013LLLG
RELAY MINI SSR 240VAC @ 2A RAND datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC DUAL 3.3/1.8V 30A SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M M8 CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf