Microsemi Power Products APT75GP120J
APT75GP120J picture photo
Mfg. Part Number
APT75GP120J
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 128A 543W SOT227
Datasheet Download
APT75GP120J.pdf
Availability of APT75GP120J
QUANTITY
APT75GP120J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT75GP120J
Internal Part NumberEIS-APT75GP120J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesPOWER MOS 7®
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)128A
Power - Max543W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce7.04nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT75GP120J
Related LinksAPT75, APT75GP120J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT75GP120J Details Description
Related parts for APT75GP120J
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC SOT353 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf