Microsemi Power Products APT75GT120JRDQ3
APT75GT120JRDQ3 picture photo
Mfg. Part Number
APT75GT120JRDQ3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 97A 480W SOT227
Datasheet Download
APT75GT120JRDQ3.pdf
Availability of APT75GT120JRDQ3
QUANTITY
APT75GT120JRDQ3 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT75GT120JRDQ3
Internal Part NumberEIS-APT75GT120JRDQ3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesThunderbolt IGBT®
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)97A
Power - Max480W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.1nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT75GT120JRDQ3
Related LinksAPT75GT, APT75GT120JRDQ3 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT75GT120JRDQ3 Details Description
Related parts for APT75GT120JRDQ3
BOX ABS BLACK 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 18POS 3ROWS datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 75W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 10M datasheet.pdf