Microsemi Power Products APT80GP60J
APT80GP60J picture photo
Mfg. Part Number
APT80GP60J
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 151A 462W SOT227
Datasheet Download
APT80GP60J.pdf
Availability of APT80GP60J
QUANTITY
APT80GP60J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT80GP60J
Internal Part NumberEIS-APT80GP60J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesPOWER MOS 7®
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)151A
Power - Max462W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9.84nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT80GP60J
Related LinksAPT80, APT80GP60J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT80GP60J Details Description
Related parts for APT80GP60J
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC XO 22.4MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf