Microsemi Power Products APT85GR120L
APT85GR120L picture photo
Mfg. Part Number
APT85GR120L
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 170A 962W TO264
Datasheet Download
APT85GR120L.pdf
Availability of APT85GR120L
QUANTITY
APT85GR120L Order Process
Ship out your order
Specifications of APT85GR120L
Internal Part NumberEIS-APT85GR120L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)170A
Current - Collector Pulsed (Icm)340A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 85A
Power - Max962W
Switching Energy6mJ (on), 3.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge660nC
Td (on/off) @ 25°C43ns/300ns
Test Condition600V, 85A, 4.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT85GR120L
Related LinksAPT85, APT85GR120L Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT85GR120L Details Description
Related parts for APT85GR120L
MODEM RF 900MHZ RS232/485 9600 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 28POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf