Microsemi Power Products APT85GR120L
APT85GR120L picture photo
Mfg. Part Number
APT85GR120L
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 170A 962W TO264
Datasheet Download
APT85GR120L.pdf
Availability of APT85GR120L
QUANTITY
APT85GR120L Order Process
Ship out your order
Specifications of APT85GR120L
Internal Part NumberEIS-APT85GR120L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)170A
Current - Collector Pulsed (Icm)340A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 85A
Power - Max962W
Switching Energy6mJ (on), 3.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge660nC
Td (on/off) @ 25°C43ns/300ns
Test Condition600V, 85A, 4.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT85GR120L
Related LinksAPT85, APT85GR120L Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT85GR120L Details Description
Related parts for APT85GR120L
FUSE AUTO 100A 32VDC BLADE datasheet.pdf
TWEEZER FLAT MICRO 13 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT 5V LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/02/180LF BK 1=250PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf