Microsemi Power Products APTC60AM18SCG
APTC60AM18SCG picture photo
Mfg. Part Number
APTC60AM18SCG
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 600V 143A SP6
Datasheet Download
APTC60AM18SCG.pdf
Availability of APTC60AM18SCG
QUANTITY
APTC60AM18SCG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTC60AM18SCG
Internal Part NumberEIS-APTC60AM18SCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesCoolMOS™
PackagingBulk
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C143A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 71.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs1036nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds28000pF @ 25V
Power - Max833W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTC60AM18SCG
Related LinksAPTC60, APTC60AM18SCG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTC60AM18SCG Details Description
Related parts for APTC60AM18SCG
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
090III 16P PLUG ASSY RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.6A 160 MOHM TH datasheet.pdf