Kingbright APTD1608ZGC
APTD1608ZGC picture photo
Mfg. Part Number
APTD1608ZGC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
APTD1608ZGC.pdf
Availability of APTD1608ZGC
QUANTITY
APTD1608ZGC Order Process
Ship out your order
Specifications of APTD1608ZGC
Internal Part NumberEIS-APTD1608ZGC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAPTD1608x.sldprtAPTD1608x.proAPTD1608x.igsAPTD1608x.stp
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesHELI2
PackagingCut Tape (CT)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant525nm
Wavelength - Peak515nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.95mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTD1608ZGC
Related LinksAPTD1, APTD1608ZGC Datasheet, Kingbright Distributor
APTD1608ZGC Details Description
Related parts for APTD1608ZGC
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
38999 I CON 22D SKT datasheet.pdf
FILTER SAW 433.42MHZ SMD datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X UHFM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SSOP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf