Microsemi Power Products APTDR90X1601G
APTDR90X1601G picture photo
Mfg. Part Number
APTDR90X1601G
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
POWER MODULE DIODE 1600V 90A SP1
Datasheet Download
APTDR90X1601G.pdf
Availability of APTDR90X1601G
QUANTITY
APTDR90X1601G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTDR90X1601G
Internal Part NumberEIS-APTDR90X1601G
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)90A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTDR90X1601G
Related LinksAPTDR9, APTDR90X1601G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTDR90X1601G Details Description
Related parts for APTDR90X1601G
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C 6LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 3.5" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 280KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27MHZ 18PF SMD datasheet.pdf