Microsemi Power Products APTGF50SK120TG
APTGF50SK120TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGF50SK120TG
Brief Description
IGBT 1200V 75A 312W SP4
Datasheet Download
APTGF50SK120TG.pdf
Availability of APTGF50SK120TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGF50SK120TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF50SK120TG
Internal Part NumberEIS-APTGF50SK120TG
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.45nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF50SK120TG
Related LinksAPTGF50, APTGF50SK120TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF50SK120TG Details Description
Related parts for APTGF50SK120TG
FUSE HOLDER CART 32V 9A IN LINE datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 1.3A 1.02 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EXTENSION MODULE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf