KEMET C941U152MZWDBAWL40
C941U152MZWDBAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C941U152MZWDBAWL40
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C941U152MZWDBAWL40.pdf
Availability of C941U152MZWDBAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C941U152MZWDBAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U152MZWDBAWL40
Internal Part NumberEIS-C941U152MZWDBAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U152MZWDBAWL40
Related LinksC941U152M, C941U152MZWDBAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C941U152MZWDBAWL40 Details Description
Related parts for C941U152MZWDBAWL40
ATTENUATOR F/OPTIC SM FC 10DB datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 280A 1300VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OPTION CARD TOTALIZER LDD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf