Microsemi Power Products APTGL60TL120T3G
APTGL60TL120T3G picture photo
Mfg. Part Number
APTGL60TL120T3G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
POWER MODULE IGBT 1200V 60A SP3
Datasheet Download
APTGL60TL120T3G.pdf
Availability of APTGL60TL120T3G
QUANTITY
APTGL60TL120T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGL60TL120T3G
Internal Part NumberEIS-APTGL60TL120T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSP3F Plastic Frame Update 16/Jul/2015
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Power - Max280W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.77nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP3
Supplier Device PackageSP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGL60TL120T3G
Related LinksAPTGL60, APTGL60TL120T3G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGL60TL120T3G Details Description
Related parts for APTGL60TL120T3G
IC ADC 10BIT 2.7V 1CH SPI 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 48VIN 12VOUT DIP24 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC DO204AC datasheet.pdf
RES 510 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf