Microsemi Power Products APTGLQ400A120T6G
APTGLQ400A120T6G picture photo
Mfg. Part Number
APTGLQ400A120T6G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
PWR MOD IGBT4 1200V 700A SP6
Datasheet Download
APTGLQ400A120T6G.pdf
Availability of APTGLQ400A120T6G
QUANTITY
APTGLQ400A120T6G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGLQ400A120T6G
Internal Part NumberEIS-APTGLQ400A120T6G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max1900W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce24.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGLQ400A120T6G
Related LinksAPTGLQ40, APTGLQ400A120T6G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGLQ400A120T6G Details Description
Related parts for APTGLQ400A120T6G
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 360VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOIC-8 CPL DUAL CTR>100% 1MA datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123FL datasheet.pdf