Microsemi Power Products APTGLQ400A120T6G
APTGLQ400A120T6G picture photo
Mfg. Part Number
APTGLQ400A120T6G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
PWR MOD IGBT4 1200V 700A SP6
Datasheet Download
APTGLQ400A120T6G.pdf
Availability of APTGLQ400A120T6G
QUANTITY
APTGLQ400A120T6G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGLQ400A120T6G
Internal Part NumberEIS-APTGLQ400A120T6G
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max1900W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce24.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGLQ400A120T6G
Related LinksAPTGLQ40, APTGLQ400A120T6G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGLQ400A120T6G Details Description
Related parts for APTGLQ400A120T6G
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS T/H SMD 1.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-30AWG TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15 F 12" RBW JACKP A174 datasheet.pdf