Microsemi Power Products APTGT100DA170D1G
APTGT100DA170D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT100DA170D1G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1700V 200A 695W D1
Datasheet Download
APTGT100DA170D1G.pdf
Availability of APTGT100DA170D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT100DA170D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT100DA170D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT100DA170D1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max695W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)3mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce8.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT100DA170D1G
Related LinksAPTGT100, APTGT100DA170D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT100DA170D1G Details Description
Related parts for APTGT100DA170D1G
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL CONTROL AD7657-1 datasheet.pdf
MAT RUBBER ECON BLU 0.080X24X48" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 10A 50V BR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
CONN CAP FOR .3K. RCPT IP68 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR EV42420 datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.35A 16V CHIP 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf