Microsemi Power Products APTGT100SK170TG
APTGT100SK170TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT100SK170TG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1700V 150A 560W SP4
Datasheet Download
APTGT100SK170TG.pdf
Availability of APTGT100SK170TG
QUANTITY
APTGT100SK170TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT100SK170TG
Internal Part NumberEIS-APTGT100SK170TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max560W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT100SK170TG
Related LinksAPTGT10, APTGT100SK170TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT100SK170TG Details Description
Related parts for APTGT100SK170TG
RES SMD 1K OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
LED 5MM LC ALGAAS RED DIFF 65DEG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 80V 8A D2PAK datasheet.pdf
3MM RETAINING RING datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf