Microsemi Power Products APTGT100TL170G
APTGT100TL170G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT100TL170G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
PWR MOD IGBT 3LEVEL INVERTER SP6
Datasheet Download
APTGT100TL170G.pdf
Availability of APTGT100TL170G
QUANTITY
APTGT100TL170G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT100TL170G
Internal Part NumberEIS-APTGT100TL170G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max560W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT100TL170G
Related LinksAPTGT10, APTGT100TL170G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT100TL170G Details Description
Related parts for APTGT100TL170G
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 5VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.6A 8-TSSOP datasheet.pdf
POWER STRIP 17" 15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.090" 3MM 2LD datasheet.pdf
8W8_MA_PCR_75 OHMS S4 CONTACTS_4 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 1KV SFAST REC datasheet.pdf