Microsemi Power Products APTGT25SK120D1G
APTGT25SK120D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT25SK120D1G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 40A 140W D1
Datasheet Download
APTGT25SK120D1G.pdf
Availability of APTGT25SK120D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT25SK120D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT25SK120D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT25SK120D1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Power - Max140W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.8nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT25SK120D1G
Related LinksAPTGT25, APTGT25SK120D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT25SK120D1G Details Description
Related parts for APTGT25SK120D1G
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 644.53125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 60W datasheet.pdf
U DIE, BAR COPALUM 8 AWG datasheet.pdf
MALE R/A 40A FOR CRIMP/SOLDER datasheet.pdf