Microsemi Power Products APTGT50A120TG
APTGT50A120TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50A120TG
Brief Description
IGBT MOD TRENCH PHASE LEG SP4
Datasheet Download
APTGT50A120TG.pdf
Availability of APTGT50A120TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT50A120TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50A120TG
Internal Part NumberEIS-APTGT50A120TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max277W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50A120TG
Related LinksAPTGT5, APTGT50A120TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50A120TG Details Description
Related parts for APTGT50A120TG
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED PRISM 2MM RT ANG GREEN SMT datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR RSZ.BAS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
SENSOR DIFF VACUUM +-100 PSI datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf