Microsemi Power Products APTGT50DA170T1G
APTGT50DA170T1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50DA170T1G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1700V 75A 312W SP1
Datasheet Download
APTGT50DA170T1G.pdf
Availability of APTGT50DA170T1G
QUANTITY
APTGT50DA170T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50DA170T1G
Internal Part NumberEIS-APTGT50DA170T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50DA170T1G
Related LinksAPTGT50, APTGT50DA170T1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50DA170T1G Details Description
Related parts for APTGT50DA170T1G
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 45.9KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 720MA 200 MOHM datasheet.pdf